Урок-презентація "У гостях у казки"



Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Казки зарубіжних письменників»; розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення, творчі здібності, пам’ять, спостережливість, формувати літературну компетентність школярів; виховувати інтерес до читання, дружні стосунки, любов до природи та інші моральні якості.

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань учнів.


Обладнання: мультимедійний проектор та екран або мультимедійна дошка, мультимедійна презентація «У гостях у казки», роздатковий матеріал.

 Слайди презентації - за посиланням 
https://drive.google.com/file/d/0ByIrNibGjleORndOTmlORUwtMnc/view?usp=sharing

Хід уроку
І. Організаційний момент
Всі почули ви дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався?
Зараз сядуть всі дівчата,
А за ними і хлоп’ята.
Слайд 1
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
На сьогоднішньому уроці ми побуваємо у гостях у героїв тих казок, які вивчили на уроках читання.
  • З якою метою ми побуваємо у казок?
  • Чи всі готові до подорожі?
  • Що нам треба взяти в дорогу?(Візьмемо з собою гарний настрій та багаж знань).
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Слайд 2
  • Чим відрізняється авторська казка від народної?
Слайд 3
  • Перед вами ілюстрації до казок. Назвіть їх. Яка казка народна, а яка літературна? Чому?
IV. Повторення та узагальнення змісту вивчених творів.
Слайд 4 (5)
  • На екрані ілюстрації до казок, які ми вивчили. До них ми сьогодні підемо в гості. Тож вибирайте, яку казку відвідаємо першу.

Учні обирають казку. Клікаючи мишею по відповідній ілюстрації, ми через гіперпосилання потрапляємо на слайд потрібної казки. На останньому слайді кожної казки є гіперпосилання для повернення на основний слайд 5 (ромашка) та для проведення фізкультхвилинки (слайд 30, дівчинка).

  1. Робота зі змістом творів
Слайд 6
Якоб і Вільгельм Грімм. «Бременські музиканти»
  • Назвіть героїв казки.
Слайд 7
  • Чому казка називається «Бременські музиканти»?
  • Як повелися господарі з ослом, псом, котом та півнем?
  • Як герої поселилися у хатині?
  • Які риси характеру допомогли ослу, псу, коту і півню здолати життєві негаразди?
  • Ця казка чарівна чи про тварин?
Слайд 8
  • Яка з ілюстрацій до казки? Чим мультфільм відрізняється від казки?
( При кліканні на ілюстрацію 2 запускається фрагмент з мультфільму)
Слайд 9
Епізод з мультфільму «Бременські музиканти»
Слайд 10айд 00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
Подарунок казці. Драматизація
  • Ми знаємо, що ходити в гості значно приємніше з подарунком. Нашим подарунком казці буде драматизація уривку про зустріч звірів.
(Діти одягають костюми та розігрують відповідний епізод. На екрані з’являється гном, який аплодує артистам)
Слайд 11
  • Що було головним у житті бременських музикантів у мультфільмі та казці?
Слайд 12
Ганс Крістіан Андерсен. «Ромашка»
  • Назвіть героїв казки
Слайд 13
  • Що трапилося з пташкою?
  • Як на це зреагувала квітка?
  • Чому загинула пташка?
  • Чи трапляється подібне в житті?
  • Чому ж твір є казкою?
Слайд 14
Який настрій казки?
(При посиланні на скрипку звучить весела мелодія, при посиланні на саксофон – сумна).
Слайд 15
Звукозапис веселої мелодії
Слайд 16
Звукозапис сумної мелодії
(Мелодії прослуховуються певний час (на розсуд учителя), учні дають відповідь на питання).
  • Яка з двох мелодій відповідає настрою твору?
Слайд 17
  • Як закінчилася б казка, якби ви були автором?
(Якщо діти не дадуть необхідної відповіді, вчитель каже «Якби автором була я, я б зробила так». На екрані з’являється малюнок дівчинки, яка випускає пташку).
Слайд 18
Захаріас Топеліус. «Казка про старого гнома»
  • Назвіть героїв казки.
  • Охарактеризуйте їх.
Гронування
Слайд 19
Характеристика гнома (добрий, дружелюбний, товариський, таємничий, чарівний, щедрий, вірний).
Слайд 20
Характеристика Матса (добрий, товариський, працьовитий, говіркий, нечесний).
Слайд 21
  • Чому розпалася дружба між гномом і Матсом?
  • Чи можуть сторож і гном знову стати друзями?
Слайд 22
Олександр Пушкін. «Казка про рибака та рибку»
  • Назвіть героїв казки.
  • Назвіть риси характеру героїв.
Слайд 23
Рибка
  • Добра
  • Чарівна
  • Справедлива
  • Вдячна
Слайд 24
Баба
  • Сварлива
  • Ненаситна
  • Лиха
  • Жадібна
Слайд 25
Дід
  • Добрий
  • Ввічливий
  • Трудолюбивий
  • Терплячий
Слайд 26
  • Як змінювався стан моря з кожним наступним бажанням баби?
Слайд 27
  • Розставте ілюстрації у правильній послідовності.
(Учні на листочках записують правильну послідовність розміщення ілюстрацій, перевірка – на наступному слайді).
Слайд 28
Море змінювалось так
Слайд 29
  • Що б ви попросили у золотої рибки, якби спіймали її?
  • Скільки бажань ви б озвучив рибці?
  • Чи виконала б рибка всі твої бажання? Чому?
Слайд 30
Фізкультхвилинка
(Вмикається у потрібний час (на розсуд учителя) за посиланням на останньому слайді кожної казки, повернення до даної презентації відбувається через посилання на останньому слайді – ромашка. Відкривається початковий слайд презентації, на якому необхідно клікнути на ромашку і потрапимо на основний (5) слайд. Йдемо в гості до казок, у яких ще не побували).
Слайд 31
Петро Єршов. «Горбоконик»
  • Скільки братів було в родині?
Слайд 32
  • Яка біда спіткала родину Івана?
  • Як брати виконували свою роботу?
  • А Іван?
  • Чому йому пощастило?
Слайд 33
  • Яких коней подарувала Іванові кобилиця?
Слайд 34
  • Що в казці чарівного, а що могло бути насправді?
Слайд 35
Костянтин Ушинський. «Витівки старої зими»
Слайд 36
  • Якою ви уявляєте бабусю зиму? Опишіть за малюнком
Слайд 37
  • На кого зима направляла мороз і холод?
Слайд 38
  • Як поводила себе малеча?
Слайд 39
  • Як закінчується казка?
  • Чому плаче зима?
  1. Самостійна робота учнів (приведення одиничних знань у систему)
При останньому поверненні на основний слайд 5, коли учні побували у гостях у всіх казок, вчитель звертає увагу на знак питання. Клікаючи на нього, потрапляємо на слайд 40.
Слайд 40
Робота в групах (парах)
Учням пропонується виконати роботу на знаходження відповідності, використовуючи картки з надрукованим завданням (слайд 40,41). Проводиться самоперевірка за допомогою презентації.
Знайди відповідність
  • «Бременські музиканти» -Невміння тримати язика на
припоні
призвело до втрати дружби.
  • «Ромашка» -Герою пощастило отримати
в подарунок трьох коней.
  • «Казка про старого гнома» -Через жадібність і ненаситність
героїня втратила все, що отримала в
подарунок.
  • «Казка про рибака та рибку» -Найприкріше було …, що навіть
малеча і та її не боїться!
  • «Горбоконик» -Ніхто й не думав про квітку,
яка найбільше від усіх любила
бідну пташку і так хотіла її втішити.
  • «Витівки старої зими» -Героям вдалося оселитися в лісовій
хатині.
Слайд 41
Знайди відповідність
  • «Бременські музиканти» Петро Єршов
  • «Ромашка» Костянтин Ушинський
  • «Казка про старого гнома» Олександр Пушкін
  • «Казка про рибака та рибку» Якобс і Вільям Грімм
  • «Горбоконик» Ганс Крістіан Андерсен
  • «Витівки старої зими» ЗахаріасТопеліус
Слайд 42
Казка – вигадка, проте щось тут, браття, не пусте. О.Пушкін
  • Як ви розумієте вислів?
  • Чи можна його замінити словами «Казка вчить, як на світі жить»?
  • Чи можна так закінчити казки Топеліуса, Андерсена, братів Грімм? Чому?
V. Рефлексійно-оцінювальний етап
Слайд 43
Незакінчене речення
Мікрофон
  • Після цього уроку я
    дізнався … запам’ятав … зрозумів…

Слайд 44
Дякую за роботу
Бажаю успіху
Ось і закінчилася наша подорож у гості до казок. Подякуємо казкам та казкарям за гостинність, за те, що вчать нас робити правильний вибір та впевненіше йти по життю.
Оцінювання.
Слайд 45
VI. Домашнє завдання
За бажанням (творче)
  • Намалювати свої враження від уроку або ілюстрацію до однієї з казок
Обовязкове
  • с. 66-68, прочитати розповідь Лариси Письменної «Як зажурився веселий казкар».

Список використаних джерел


  1. Літературне читання : укр. мова для загальноосвіт. навч. закл. з навчанням укр. мовою : підруч. для 3‑го кл. загальноосвіт. навч. закл. / Віра Науменко. – К. : Генеза, 2014. – 176 с. : іл.
  2. Ресурси мережі Інтернет (звуки, музика, відео, фон презентації, ілюстрації).
First

1 comments:

Write comments