Урок української мови, 4 клас

Конспект уроку української мови, 4 клас


Тема. Вживання прикметників для всебічної характеристики предметів. Написання тексту за поданим зачином і опорними словами
Мета. Поглиблювати знання учнів про роль прикметників у мовленні;вдосконалювати  вміння добирати влучні прикметники до іменників для всебічної характеристики предметів та повнішого розкриття думки; розвивати уяву, монологічне мовлення учнів, збагачувати їх словниковий  запас; виховувати культуру мовлення,любов до рідного слова, почуття товариськості.
Обладнання: підручник, мультимедійна дошка, мультимедійна презентація.


Перебіг уроку
І.Організація класу до роботи.
 Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Добрий день, діти!
Мене звати ― Валентина Борисівна. Сьогодні на уроці ми будемо працювати разом.
Крім мене до вас завітало ще багато інших гостей, тож давайте привітаємося з ними та подаруємо їм свої посмішки.
Працювати на уроці ми будемо під девізом. Щоб його прочитати, треба скласти розсипані слова.
Добре             хто            навчати
знати        все       того        хоче
          (Добре того навчати, хто хоче все знати.)
- А ви хочете багато знати? 
- Тож налаштуємося на урок і промовимо  аутотренінг «Я учень»
Я – учень .
                          Я ходжу до школи.
                          Мене вчать учитися.
                          Я все розумію, я хочу все знати.
ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання.
1.  Вправа. „ Мікрофон “.
- Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок.
(Цікавим, навчальним, трохи казковим, веселим, світлим, загадковим і т.д.)
- А ви на уроці якими повинні бути?
(Уважними, зібраними, активними, вправними, наполегливими.)
- Отже, якщо ви будете такими, то ми разом утворимо цікавий, творчий, продуктивний урок.
- Як на вашу думку, до якої частини мови належить слова- відповіді? (Прикметник).
2.     Мозковий штурм ( Гра «Сніжка» )
― Яку частину мови ви вивчаєте ? ( Прикметник )
― Щоб пригадати вивчене, ми пограємо в гру «Сніжка», адже зараз надворі зима.
( Вчитель говорить запитання і кидає «сніжку» учневі, а учень ловить і дає відповідь на запитання ).  
Перелік запитань
― Що таке прикметник ? ( Прикметник – це частина мови)
― Що виражає прикметник ? ( Прикметник  виражає ознаку предмета)
― На які запитання відповідає прикметник ? ( Прикметник відповідає на питання : який? яка ? яке?  які? )
― Як змінюються прикметники ? ( Прикметники змінюються за числами, відмінками, відмінками, а в однині – і за родами)
― З якою частиною мови прикметник найчастіше зв’язаний  у реченні ? ( У реченні прикметник найчастіше зв’язаний  з іменником)
ІІІ. Повідомлення теми уроку
Сьогодні на уроці ми будемо вправлятися у вживанні прикметників для всебічної характеристики предметів та написанні тексту за поданим зачином і опорними словами
IV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1.     Каліграфічна хвилинка
Запишіть у зошит число, класна робота.
Відгадайте загадку
Одягла дерева в біле, як сама,
Сніжна королева … (Зимонька-зима)
Зз зим оньк ка ма Зимонька-зима
·        Назвіть прикметники, які характеризують зиму
2.     Робота в групах.
Об’єднайтеся в групи по чотири і складіть речення про зиму, використовуючи прикметники.
Краще речення записують під диктування.
·        Підкресліть у реченні головні та другорядні члени речення.
3.     Творча робота
Уявіть, що ми вийшли зі школи і йдемо дорогою. Яка вона?
Довкола лежить сніг? Яккий він?
Дмухнув вітер. Який він?
Раптом зазвучала пісня. Яка вона?
Молодці.
4.     Робота з підручником
До нас звернувся Незнайко. Він прочитав завдання вправи 198, а виконати його не зміг. Тому просить допомогти.
Робота в парах.
Утворити  сполучення іменників із прикметниками за допомогою поданих прийменників і записати їх. З одним словосполученням (на вибір) скласти і записати речення.
5.     Фізкультхвилинка. «Падає сніжок».
6.     Колективна робота з підручником. Вправа 197.
Поки ми з вами відпочивали, Незнайко почав виконувати наступну вправу, але не він не може написати продовження тексту. Допоможемо Незнайкові?
- Прочитайте текст. Про що в ньому розповідається? Чи завершений він?
— Як ви розумієте значення слова літаєчки? 
- Нам потрібно написати продовження тексту так, щоб розкрити думку, висловлену в першому реченні. При потребі  будем використовувати опорні слова і вирази подані у довідці.
Ой лукава буває зима!
Спершу то ніби й нічого, навіть утішно: кружляють у повітрі такі собі літаєчки. Але потім  повалить густий лапатий сніг, візьметься мороз і замурує кожну шпаринку.  Триває довга ніч. Голодні пташки поселяються ближче до житла людей і чекають на допомогу. Але не всім пернатим  вдається перезимувати.
     7. Метод «Прес».
-Зараз кожен з вас має можливість висловити свої міркування про цю пору року, яка стала героїнею нашого уроку.
1.Позиція. «Я вважаю,що ..»
2. Обґрунтування. «…тому що…»
3. Приклад. «…,наприклад,…»
4. Висновки. «Отже,я думаю…»
Якщо взимку гарно,то нехай завжди буде зима.
   8.  Гра “Додай прикметник”.
                          Ось випав сніг. Яка обнова!
                          Зима тоді така... (чудова).
                          Міста чистенькі, білі села -
                      Зима і радісна, й... (весела).
Кружляють вальс сніжинки ніжні,
                      Зима пухка і... (білосніжна).
                      Вона буває і серйозна:
                      Суха і вітряна, й... (морозна).
                      А як насуне хмара сива,
                      Зима по - своєму... (красива).
                      А в ранці іній - то обнова!
                      Яка зима у нас... (казкова).
                      Гілок од інею не видно,
                      Тоді вона, звичайно,... (срібна).
                      Зима буває вередлива,
                      То часом добра, то... (сварлива).
                      Яка ж зима? Яка вона?
                      Вона весела і... (сумна).
8. Гра «Впізнай предмет»
Ø Яскраве, сліпуче, гаряче, літнє - … (Сонце)
Ø Холодний, сильний, теплий, осінній, пронизливий - … (Вітер)
Ø Довгі, круглі, загострені, різнокольорові - … (Олівці)
Ø Жовтий, овальний, корисний, кислий - … (Лимон)
Ø Червоне, смачне, кругле, кислувате - … (Яблуко)
V. Підсумок уроку
·        Про що ми сьогодні говорили на уроці?
·        Що ми робили на уроці?
·        Яке завдання вам сподобалося найбільше ?
·        Яке значення мають прикметники в української мові?
·        (Роблять нашу мову яскравою, різнобарвною, емоційною, образною...).
Незакінчене речення.
На уроці мені сподобалося …

VІ. Оцінювання.
Ви всі сьогодні молодці, допомогли мені провести урок. А оцінки ви отримаєте, коли Світлана Петрівна перевірить ваші письмові роботи.
VІІ. Домашнє завдання.
Вправа 201 , завд.3, с.102.


Previous
Next Post »